Twitter är snabbt och enkelt, fyllt av möten, människor och möjligheter, och det har definitivt en plats i skolan i dag. Men det kan vara en god idé att läraren lägger en stund på att ta reda på vad h*n gör, hur saker fungerar, vilka möjligheter som finns innan h*n bestämmer sig för att använda Twitter i undervisningen. Så det pratar jag lite om i ett gästinlägg på Re:flexbloggen i dag.
Jag är en liten tant på äventyr i en stor värld. Kan jag göra den lite bättre för någon, någonstans, någonsin så kommer jag att försöka. Kan jag ge någon verktyg för att göra världen bättre någonsin, någonstans så kommer jag att försöka.
-

You're no different to me by Morrica is licensed under a Creative Commons Erkännande-DelaLika 3.0 Unported License. Samtal om inlägg:
Aktuellt!
Bilder
Klokskaper
Samhälle
Skola
- Anders Erenius tycker till om IT i skolvardagen
- Anne-Marie Körling blogg
- Blossing – bloggande skolforskare
- Christermagister
- En IKT-pedagogs funderingar
- Folkhögskolan Hvilan
- Folkhögskolebibliotekens blogg
- FredrikBloggen
- Helena von Schantz
- Jag ska bli lärare
- Johan Kants blogg
- Lärarnas Nyheter
- Lektorio
- Lilla O
- Magister Nyman
- Man oroar sig inte för småsaker
- Maths Hörna
- Metabolism
- Ny i svenska skolan
- Ordklyverier
- Pluraword
- re:flex
- Sökarens skoltankar
- Skollyftet
- Språkmakargatan
- Tomas Kroksmark – skolnära forskning
Trevligheter
Arkiv
RSS
Gästbloggat på re:flexbloggen
Posted by Morrica on 29 mars, 2012
http://curiousheathen.wordpress.com/2012/03/29/gastbloggat-pa-reflexbloggen-3/
Tidigare inlägg
#skolchatt
#skolchatt
Följande inlägg
multipen
multipen

1 kommentar