Bokstaven U gäller i den här veckans Bokfrågornas ABC. Den sista hyfsat lätta bokstaven på rätt många veckor känns det som:
1. Vilken ungdomsbok skulle du rekommendera till vuxna läsare?
Ronja Rövardotter. Är det något vuxna idag behöver lära sig så är det att låta ungar lära sig att hantera farligheter, sen må det vara glupafall eller grådvärgar, fyrvägskorsningar eller lösspringande hundar.
2. Finns det några böcker som du undviker?
Massor, högvis, pallvis! Särskilt energiskt undviker jag Guillou och Marklund, två uppblåsta och överskattade skribenter som skriver platt och tråkigt och är alldeles för förtjusta i både sina egon och sina alter egon.
3. Berätta om en riktigt underhållande bok!
Här förleden vann jag Nattens Begär i en utlottning hos lilla O. Jag bestämde mig för att låta den bli min bussbok, och har fått leva med att mina medpassagerare tittar underligt på mig när jag skrattar högt. Recension kommer inom kort, har ett par kapitel kvar.
4. Och slutligen vill jag att du tipsar om en bok som är alldeles underbar!
Girl With a Pearl Earring av Tracy Chevalier är en underbar bok. Tempot är stillsamt betraktande, det handlar mycket om färger och ljus och skuggor, och språket är en ren njutning.
Guillou och Marklund tillhör definitivt inte mina favoriter heller. Tracy Chevalier har jag inte kommit mig för att läsa. Tack för tipset!
Hon har ett underbart språk, njutningsböcker räknar jag hennes böcker till.