I går morse var det åter dags för sista lektionen för terminen med engelska 7. Som traditionen på Hvilan bjuder samlades vi, alla kursdeltagare i de universitetsförberedande avslutningsklasserna, undervisande engelsklärare, vår formidable musiklärare, seniorklasserna och fler ändå i Gröna Salen för att sjunga julsånger. Det är en lektion att se fram mot hela terminen!
Vi sjöng på engelska, och om jag får säga det själv var vi nästan i klass med Rickard Söderberg när vi sjöng O Holy Night.
men jag tror höjdpunkten var när elevrådets ordförande traditionsenligt intog scenen och reciterade Neil Gaimans Nicholas was.
Folkhögskolor är härliga ställen, och jag tror det kan vara så att Hvilan är en av de allra härligaste.
Håller helt med, Folkhögskolor är härliga och Hvilan glömmer man aldrig 🙂
Hvilan är alldeles speciell på många sätt, och våra kursdeltagare är guld värda!